Obecní úřad STŘÍTEŽ
Střítež čp. 118
739 59 Střítež u Čes. Těšína
tel: 558 694 322, 777 594 462
email: stritez@obecstritez.cz


informace pro turisty

Krajské seniorské hry se přece jen konaly

06.09.2020 16:30

Po odkladu původního termínu her se v Ostravě přece jen závodilo i za účasti členů našeho klubu.
 
 

Mánesovou stezkou

24.07.2020 19:54

Ve středu 22.července se vydali členové Klubu důchodců Střítež Mánesovou stezkou. Jaký byl důvod? Jsou to dvě významná výročí spojená s malířem Josefem Mánesem. V květnu uplynulo 200 let od jeho narození a před pětašedesáti léty mu byl ve Stříteži odhalen pomník.

24.července měla proběhnout u pomníku vzpomínková slavnost, kterou připravoval obecní úřad, ale vše bylo z důvodu nových omezení kvůli koronaviru, zrušeno. Přesto se důchodci dohodli, že si udělají malou procházku po stopách Josefa Mánese.

Sraz začal u nádraží a to proto, že někteří účastníci přijeli vlakem a mezi nimi i trojice seniorů z OOC Seniors Ostrava. Pak se již kráčelo po chodníku vedle hlavní silnice ke křižovatce, kde stojí nepřehlédnutelný pomník slavnému malíři. Při tomto prvním zastavení všechny uvítal za KD Střítež M.Fober a po té předal slovo K.Moškořovi, který všem přítomným připomněl, co se vše událo před realizací myšlenky a pak i samotného vybudování tohoto díla. Posloužil k tomu „Sborníček“ vydaný Okresním muzeem v Českém Těšíně a to právě u příležitosti odhalení pomníku ve zmiňovaném roce 1955. Po prvním zastavení se výprava seniorských turistů vydala směrem na Rakovec, kde už na skupinku čekal ve slušivém kroji M.Nogol. Zastavení druhé - Zajímavostí před jeho domem je tzv.Mirečkova lavička. Holt, když může být Havlova lavička nebo Freundova pohovka v Příboře, tak proč ne něco k pobavení i tady. Pak se již šlo přes pole a luka dále až do Gutů. Zastavení třetí – dřevěný kostelík Božího těla. Každý se mohl na vlastní oči přesvědčit, že replika shořelého kostelíku roste a kdo znal původní stavbu, tak si už vybavoval, že konstrukce vypadá úplně identická tomu, co tu stálo. O historii původního kostela až do již známé události - požáru 1.8.2017, o sbírkách a budoucnosti opět něco řekl K.Moškoř. Počasí nám přálo a tak se všichni výborně bavili a čekali, co bude dál. Šlo se směrem k Javorovému, ale již ne se záměrem, jaký měl kdysi Josef Mánes, který špacíroval až na Jablunkovsko, aby tam pak svoje návštěvy proměňoval v nádherné obrazy např. žen v krojích. Říkalo se, že Mánes často chodíval ze Stříteže do Gutů a potom zpět a inspirování nádhernou krajinou se pak promítalo v jeho pozdějším díle. Naše cesta směřovala k jelení oboře, kde ve stínu stromů odpočívaly pěkné kousky jelenů a ve vedlejším výběhu laně, zastavení čtvrté. To byly plánovaná místa, kam jsme se chtěli podívat. Poslední zastavení nám trošku změnilo epidemiologická omezení, ale přesto jsme nezůstali zkrátka. Končilo se na oblíbeném místě v Ropici - U Mařeny. Tam už pod dozorem M.Nogola makala pracovní četa v přípravě občerstvení a vůně rojberky byla citelná na několik desítek metrů. Věřím, že se odvážným důchodcům první letošní mini výšlap líbil a budou se těšit na ty další. Plán je dán, ale co vše ještě napáchá neviditelný virus v našich rodinách, okolních vesnicích či městech, si nikdo nedovede představit.

I tak si aspoň takto můžeme říci, zmíněná výročí týkající se skvělého malíře 19.století, jsme důstojně oslavili.

Fotky z akce najdete zde: https://kamos17.rajce.idnes.cz/86._Manesovou_stezkou/
 
 

Vítězná petangová série pokračuje

25.06.2020 14:42

Po uvolnění situace, kdy se nemohly konat žádné společné akce se naplno rozjely seniorské aktivity. Není to jen o setkání ve vlastních klubech, ale využívá se nabídek, které jsou na webech jiných organizací. Na začátku června si velice úspěšně vedla skupina osmi členů KD Střítež při 2.ročníku petangového turnaje ve Velké Polomi, kde se do finálové čtyřky dostaly dvě dvojice a celkové prvenství si odvezl pár K.Moškoř a L.Wieluch. Ve čtvrtek 26.června se pro změnu konal petangový turnaj v Ostravě. Organizátor byl stejný jako u prvního petangového klání, ale soutěž se hrála v tříčlenných družstvech. Střítežský klub důchodců nemohl chybět a tentokráte odjel odházet kovové koule proti jiným šesti týmům v obměněné sestavě. K. Moškoř doplnil tým M.Žukovou a J.Pščolkou. Původně mělo soutěžit osm týmů, ale dvě družstva z Polanky z důvodu povodní daly přednost likvidacím následků velké vody. Za velmi přísných herních pravidel se Střítežští utkali postupně se seniory z Petřkovic, Ostravy A a s největším favoritem, pořádající trojicí. Ve všech zápasech dokázali vyhrát ( postupně s výsledky 6:4, 6:4 a 7:4) Podle určeného klíče pořadatelem jim to vyneslo konečné 1.místo a připsání dalšího sportovního úspěchu do kroniky klubu. Ještě jedna maličkost nakonec. Pokud byste někde viděli výsledky a na 1.místě byli uvedeni CELNÍCI, tak je to proto, že v soutěži figurovali hráči, kteří mají nějakou spojitost s Ostravou a náš kapitán dlouhé roky pracoval na celním ředitelství.
Konečné pořadí:
1.Celníci – KD Střítež 2. OOC Ostrava 3. MO SČR Ostrava,

Shrnutí kapitánem: "Turnaj v Ostravě je důkazem toho, že soutěže, kde se hraje týmově, je o každém v týmu. Jedinec nezmůže nic, kdyby jej nedoplňovali svými úspěšnými pokusy i ti další. Tak jsem moc rád, jak k tomu přistoupili moji spoluhráči, Marienka i Josef. Společným úsilím a někdy i nečekanými hody jsme soupeře nečekaně překvapili a zvrátili i beznadějné partie k naší spokojenosti. Výhra je jen třešnička na pověstném dortu, ale pro nás bylo mnohem příjemnější setkání s dalšími seniory z jiných klubů. Už jsme si při závěrečném posezení naplánovali i možné návštěvy a nemusí to být jen o sportovním zápolení."


 
 

Konečně na bowlingu

10.06.2020 20:48

Podle plánu aktivit Klubu důchodců na rok 2020 se měli senioři scházet jednu středu v měsíci u bowlingu ve Sportovním centru ve Smilovicích. Po delší přestávce způsobené nepříjemnou pandemii COVID-19 zase mohli zavítat ke dvěma drahám a shazovat kuželky. Ve dvou skupinách se dvoukolově zahrálo o dvě zajímavé ceny – knihy věnované M.Nogolem. Část účastníků se raději věnovala karetní hře a nemuseli přemáhat tíhu koulí u jednotlivých hodů. Legrace ani po vynucené pauze nechyběla a po odehrání obou kol se provedlo vyhodnocení, které dopadlo takto:
Ženy: 1. I.Foberová 211 získaných bodů 2. H.Minářová 172 bodů a 3. M.Figulová 171 bodů
Muži: 1.J.Kaleta 241 bodů 2.M.Nogol 236 bodů a 3.M.Fober 230 bodů

 
 

Petangové prvenství z Velké Polomi

04.06.2020 21:42

V roce 2018 se v této pěkné obci v opavském regionu konala vědomostní soutěž ke stému výročí vzniku Československa a trojice našich „klubáků“ K.Herec, M.Fober a J.Skřivánek získali nečekané první místo. Skoro po dvou letech se do Velké Polomi vypravila skupinka osmi členů KD Střítež, ale tentokrát si zahrát petang. Přijali pozvání pořadatelů a udělali si výlet, aby v tomto zvláštním čase trošku změnili zaběhnutý domácí režim. Zájem o turnaj dvojic byl mimořádný a nakonec se hrálo ve čtyřech skupinách a každá čítala šest dvojic. A kdo tedy reprezentoval náš klub?
Čtyři ženy ve složení Marie Figulová, Marie Riedlová, Irena Foberová a Vanda Pietrzyková, kvartet mužů tvořili Karel Herec, Miroslav Fober (ti tam byli skoro jako doma), Karel Moškoř a novic v týmu důchodců Lev Wieluch. Jak jsme uvedli, hrálo se ve čtyřech skupinách na dvě kola a jen vítěz skupiny si mohl zahrát o pohár věnovaný Krajskou radou seniorů. Čtyři utvořené dvojice z klubu si vedly mimořádně dobře, protože do finálové čtyřky postoupily I.Foberová s V.Pietrzykovou a také K.Moškoř s L.Wieluchem. Tato dvojice s přehledem ovládla svou skupinu, kdy v prvním kole vyhráli všechny zápasy! Finálové klání mělo už po třech z pěti kol jasno, kdo si odveze připravený pohár. Pár Moškoř a Wieluch si vedli veleúspěšně a nečekaně porazili další tři finálové dvojice. Pořadí na dalších místech se již nevyhodnocovalo a tak naše ženy obsadily společné 2.místo s dalšími páry z Háje ve Slezsku a Ostravy. Ač se spíše jelo ze zvědavosti, jak takový turnaj může vypadat (vloni byl 1.ročník), opět se prokázalo, že naši členové klubu mají sportovního ducha i správný zápal do této celkem zajímavé hry a soupeření s vrstevníky jiných klubů z našeho kraje jim jde k duhu.
Fotky z úspěšné akce najdete zde: https://oustritez.rajce.idnes.cz/5_-_2020_Velka_Polom_-_prvenstvi_v_petangu

 
 

Brigády u Mánesova pomníku

19.05.2020 21:09

Mánesův pomník zveleben
V květnu bylo u pomníku Josefa Mánese poněkud rušno. Členové KD Střítež se sešli k několika brigádám, aby v roce 200.výročí narození malíře a také 65 let od odhalení tohoto pomníku udělali úklid a také upravili příchozí chodník. Dalo by se říci, že se letos mohou slavit tři výročí. Kromě již zmíněného datumu narození Josefa Mánese, který se narodil přesně 12.května 1820, se také 24.7.1955 odhalil tento pomník. Třetí datum zmíním později. Za ty roky se o údržbu okolí pomníku staralo hodně občanů ze Stříteže. Mohl bych zavzpomínat na dobu, kdy jsem k němu chodil jako malý kluk s dědou, který poctivě kosil příkopy kolem hlavní silnice a také se odstraňoval plevel uvnitř za plůtkem z godulanského pískovce. Přidávám jako takový vzpomínkový bonus fotku z roku 1960, kdy jsem byl zvěčněn na balvanu před pomníkem. Vůbec netuším, kdo mne vyfotil, ale fotka v mém archívu zaujímá čestné místo. Přiznám se, že jsem si už nepamatoval na detaily pomníku, jsou hodně staré, ale můžete vidět, že zmizela původní veliká kamenná váza na květiny, vandalové odcizili i původní písmenka veršů Petra Bezruče. Ty byly umístěny pod portrétem slavného malíře. Odcizit podobiznu se naštěstí neznámému výtečníkovi z pískovce nepodařilo a zůstala jen zespoda vyhnuta. Dnes jsou verše přepsány na nové desce a zde bychom mohli přidat to třetí jubileum, protože opravený pomník byl dán do této podoby v roce 2005 při oslavách obce, konkrétně 700 let od jejího založení.
Nyní se udělaly další úpravy a ty se týkaly především chodníku uvnitř vzpomínkového místa. To si vzali do parády členové klubu Miroslav Fober, Karel Herec, Karel Moškoř a Pavel Szalbut. Nejprve se odstranil nepěkný mech na antukovém podkladu, pak se upevnily umělohmotné obrubníky a položila fólie, na kterou se pak nasypal tzv.kačírek. Určitě stojí za povšimnutí i pěkně udržovaný „květinový kruhový objezd“ před samotným pomníkem. O květiny se letos postaraly Irena Foberová a Marie Figulová. Jen pár dnů po dokončení prací jsem slyšel pochvalná slova jedné střítežské seniorky, která při cestě kolem zaregistrovala viditelnou proměnu místa na křižovatce ze Stříteže na Smilovice. KaMoš
Fotky z brigády najdete zde: https://oustritez.rajce.idnes.cz/4_-_2020_Brigada_u_pomniku

 
 

Pochování basy už je minulostí

23.02.2020 11:26
 
 

Prosincové ohlédnutí

31.12.2019 16:02

Ani v posledním měsíci roku 2019 seniorky a senioři z Klubu Důchodců nezaháleli. Na několik aktivit se krátce podívejme.
 
 

Třicet let od založení klubu

25.11.2019 13:59
 
 

Nový chodník a petangové hřiště

27.10.2019 13:15
 
 
Oficiální stránky obce Střítež © 2024 | poslední aktualizace: 24.02.2022 17:24