Obecní úřad STŘÍTEŽ
Střítež čp. 118
739 59 Střítež u Čes. Těšína
tel: 558 694 322, 777 594 462
email: stritez@obecstritez.cz


informace pro turisty
zpět

Mánesovou stezkou


24.07.2020 19:54 Ve středu 22.července se vydali členové Klubu důchodců Střítež Mánesovou stezkou. Jaký byl důvod? Jsou to dvě významná výročí spojená s malířem Josefem Mánesem. V květnu uplynulo 200 let od jeho narození a před pětašedesáti léty mu byl ve Stříteži odhalen pomník.

24.července měla proběhnout u pomníku vzpomínková slavnost, kterou připravoval obecní úřad, ale vše bylo z důvodu nových omezení kvůli koronaviru, zrušeno. Přesto se důchodci dohodli, že si udělají malou procházku po stopách Josefa Mánese.

Sraz začal u nádraží a to proto, že někteří účastníci přijeli vlakem a mezi nimi i trojice seniorů z OOC Seniors Ostrava. Pak se již kráčelo po chodníku vedle hlavní silnice ke křižovatce, kde stojí nepřehlédnutelný pomník slavnému malíři. Při tomto prvním zastavení všechny uvítal za KD Střítež M.Fober a po té předal slovo K.Moškořovi, který všem přítomným připomněl, co se vše událo před realizací myšlenky a pak i samotného vybudování tohoto díla. Posloužil k tomu „Sborníček“ vydaný Okresním muzeem v Českém Těšíně a to právě u příležitosti odhalení pomníku ve zmiňovaném roce 1955. Po prvním zastavení se výprava seniorských turistů vydala směrem na Rakovec, kde už na skupinku čekal ve slušivém kroji M.Nogol. Zastavení druhé - Zajímavostí před jeho domem je tzv.Mirečkova lavička. Holt, když může být Havlova lavička nebo Freundova pohovka v Příboře, tak proč ne něco k pobavení i tady. Pak se již šlo přes pole a luka dále až do Gutů. Zastavení třetí – dřevěný kostelík Božího těla. Každý se mohl na vlastní oči přesvědčit, že replika shořelého kostelíku roste a kdo znal původní stavbu, tak si už vybavoval, že konstrukce vypadá úplně identická tomu, co tu stálo. O historii původního kostela až do již známé události - požáru 1.8.2017, o sbírkách a budoucnosti opět něco řekl K.Moškoř. Počasí nám přálo a tak se všichni výborně bavili a čekali, co bude dál. Šlo se směrem k Javorovému, ale již ne se záměrem, jaký měl kdysi Josef Mánes, který špacíroval až na Jablunkovsko, aby tam pak svoje návštěvy proměňoval v nádherné obrazy např. žen v krojích. Říkalo se, že Mánes často chodíval ze Stříteže do Gutů a potom zpět a inspirování nádhernou krajinou se pak promítalo v jeho pozdějším díle. Naše cesta směřovala k jelení oboře, kde ve stínu stromů odpočívaly pěkné kousky jelenů a ve vedlejším výběhu laně, zastavení čtvrté. To byly plánovaná místa, kam jsme se chtěli podívat. Poslední zastavení nám trošku změnilo epidemiologická omezení, ale přesto jsme nezůstali zkrátka. Končilo se na oblíbeném místě v Ropici - U Mařeny. Tam už pod dozorem M.Nogola makala pracovní četa v přípravě občerstvení a vůně rojberky byla citelná na několik desítek metrů. Věřím, že se odvážným důchodcům první letošní mini výšlap líbil a budou se těšit na ty další. Plán je dán, ale co vše ještě napáchá neviditelný virus v našich rodinách, okolních vesnicích či městech, si nikdo nedovede představit.

I tak si aspoň takto můžeme říci, zmíněná výročí týkající se skvělého malíře 19.století, jsme důstojně oslavili.

Fotky z akce najdete zde: https://kamos17.rajce.idnes.cz/86._Manesovou_stezkou/
 
Oficiální stránky obce Střítež © 2024 | poslední aktualizace: 24.02.2022 17:24