Obecní úřad STŘÍTEŽ
Střítež čp. 118
739 59 Střítež u Čes. Těšína
tel: 558 694 322, 777 594 462
email: stritez@obecstritez.cz


informace pro turisty
zpět

Podzimní klubové události


16.10.2019 14:35 

Podzimní klubové události

Rok 2019 se překulil do své druhé poloviny, po pěkném létu nastal podzim a v něm očekávané přípravy oslav 30.let od vzniku Klubu důchodců ve Stříteži. Kromě této hlavní události se naši důchodci zúčastňují i jiných aktivit v rámci regionu i kraje. Dnes si přiblížíme to, co je už za námi a také co se připravuje.

Odešel Adam Lipowski

Měsíc září měl být v jeho závěru ve znamení oslav a připomenutí, jak vznikal Klub důchodců ve Stříteži před třiceti léty. Žel, v době už závěrečných příprav, které připravoval výbor klubu na čele s jeho předsedou Adamem Lipowskim, zasáhla do celé dění nečekaná událost. Týden před stanoveným dnem oslav, v pátek dne 20.září, přišla od nejbližší rodiny smutná zpráva: Adam Lipowski toho dne večer zemřel.  Smuteční rozloučení se uskutečnilo další týden v evangelickém kostele v Komorní Lhotce. Zaplněný kostel při posledním rozloučení byl ukázkou toho, jak si občané Adama vážili. Za svůj život, dožil se 75 let, jej znali ve Stříteži mnozí a také jeho činnost zahrnovala spousty času a odhodlání ukázat všem kolem to, co on sám uměl. Než začal aktivně působit v klubu důchodců, aktivně se zapojoval především ve Spolku dobrovolných hasičů (starosta SDH) a také v pozici předsedy SRPŠ. Blízký kulturní dům znal jako svůj vlastní domek, nechyběl u jeho výstavby a dlouho tam dělal správce. V klubu důchodců byl předsedou od roku 2005, před tím působil čtyři roky jako místopředseda. Jeho odchodem však nemohou členové klubu zůstat bez činnosti. On sám by si to určitě nepřál a tak akce, které byly jeho srdcovou záležitostí jako Pochování basy, vaječina, podzimní setkání důchodců nebo organizování zájezdů, budou jako by převzetím štafety po něm, pokračovat. Navázat na jeho obětavost i zkušenost nebude lehké, čest jeho památce!

 

Mezinárodní den seniorů

1.říjen je od roku 1990 vyhlášen jako Mezinárodní den seniorů. A tento svátek oslavují také senioři v celé České republice. Moravskoslezský kraj připravil letošní oslavy do Bohumína. V sálu  Hotelu Pod Zeleným Dubem v Bohumíně se sešlo přes 200 seniorek a seniorů ze všech okresů kraje. Výběr účastníků provádí Krajská rada seniorů MSK a ani na letošním setkání nechyběli důchodci z KD Střítež. Všechny vybrané členy odvezl svozový autobus (společně s námi jeli také senioři z Milíkova a Paskova) nejprve do Hrabyně, kde jsme se šli podívat do Slezského zemského muzea a potom do prostor Památníku 2.světové války. Dopolední část jsme zakončili chutným obědem v restauraci vedle muzea. Do blízkosti bývalého hraničního přechodu Bohumín – Chalupki jsme přijeli v časovém harmonogramu, abychom usedli ke stolům v připraveném sále. Po uvítání všech a pozvaných hostů se naplno rozjel připravený program. Zahájily jej svým vystoupením seniorky z Bolatic, které vystřídaly malé dětičky MŠ Bohumín a ty sklidily asi nejbouřlivější potlesk. Největší průvan v sále, kromě toho venkovního, udělal místní taneční soubor Radost. Tento soubor je nositelem mnoha titulů mistrů ČR, ale také z mistrovství Evropy a světa. Jejich akrobatické prvky braly doslova dech a bylo vidět s jakým elánem a nadšením zvládají náročné kreace. Poprvé se také na slavnostním dni pro seniory představila skupinka aktivních seniorek z Bruntálu a nechyběly rovněž dámy souboru Country Girls z Petřkovic. Závěrečnou tečku udělali mladí hudebníci s písněmi ve slezském nářečí ze ZUŠ Bohumín. Kromě tohoto programu se mezi jednotlivými body programu předávala ocenění v rámci vyhlášených kampaní „Města a obce seniorům nejpřívětivější.“ Letos toto ocenění mezi kluby, obcemi a městy patřilo jiným. Mezi kluby jej získali Háj ve Slezsku a MO Ostrava, nejlepší obci vyhlásili  Palkovice a městy podle počtu obyvatel Bohumín a Karviná.

 

Oslavy 30. výročí založení Klubu důchodců

Jak už jsme se zmínili v úvodu podzimního zamýšlení, původní termín oslav musel být z důvodu úmrtí předsedy A.Lipowského z pochopitelných důvodů zrušen. Ke zhodnocení třicetiletého působení se sejdou členové klubu 22.listopadu v Kulturním domu ve Stříteži. O tom, jak proběhly a co vše se podařilo shrnout, představit a komu patřily slova díků, se zmíníme v dalším příspěvku a přiložíme i několik fotek.

Nyní přidáváme několik fotek z 1.října, kdy jeden ze svozových autobusů vezl také důchodce ze Stříteže nejprve do Hrabyně a pak do Bohumína.

 
Oficiální stránky obce Střítež © 2024 | poslední aktualizace: 24.02.2022 17:24